Utvecklingspolitiska kommissionen: Företagen behöver fler incitament och färre hinder för att kunna få bättre tillträde till tillväxtmarknader
Finländska företag har kapacitet och kompetens att ta fram lösningar som främjar hållbar utveckling i utvecklingsländer. På samma gång kan de också hitta nya tillväxtmarknader. I synnerhet små och medelstora företag behöver dock fler stimulansåtgärder och sänkta handelshinder för kunna ta del av marknaden.
Så här står det i utvecklingspolitiska kommissionens diskussionspapper Kehitysrahoituksen kannustimia ja kompastuskiviä (Incitament och stötestenar inom utvecklingsfinansieringen) som presenterar konkreta åtgärder för att öka företagens engagemang. Resultaten av den utredning som Consulting Oy har gjort baserar sig på tidigare och slutförda utvärderingar, enkätmaterial samt bakgrundsintervjuer.
Företagen känner inte till de stödformer som står till buds
Företagens mer omfattande delaktighet i utvecklingsfinansierad verksamhet har varit ett upprepat tema i den finländska utvecklingspolitiken och Team Finland-verksamhetsmodellen redan sedan mitten av 2010-talet. Till stöd kan företagen använda sig av de instrument som finansieras med anslagen för utvecklingssamarbete, de olika modellerna för blandfinansiering och offentliga aktörer som Finnfund, Finnvera, Business Finland och Finnpartnership.
Enligt utredningen har instrument som främjar företagens delaktighet utvecklats, och enskilda instrument uppfyller i huvudsak sitt syfte och når betydande resultat. Trots att interoperabiliteten mellan de olika instrumenten har förbättrats finns det fortfarande brister mellan dem. Företagen känner inte heller alltid till de möjligheter som instrumenten erbjuder.
Företagen har också svårt att förstå de komplicerade systemen för multilateral finansiering till exempel när det gäller EU:s och internationella finansinstituts projekt.
Företagens delaktighet kan förbättras
Enligt de enkäter som Finlands näringsliv och Företagarna i Finland har gjort har företagens intresse för nya marknader ökat. I synnerhet är företagen intresserade av de snabbtutvecklande afrikanska ekonomierna och länderna i Sydostasien. Företagen upplever dock att det är svårt att komma in på marknaden. Huvudsakliga hinder är affärsrisker och bristen på kunskap och partner på den nya marknaden.
Utredningen innehåller åtta konkreta rekommendationer och förbättringsförslag som kan genomföras inom de nuvarande strukturerna utan en stor administrativ reform. Genom förbättringarna är det möjligt att avhjälpa företagens resursbrist, hitta partner och hantera osäkerheten. De kan också förbättra priskonkurrenskraften, produkternas lämplighet för marknaden och finansieringsmöjligheterna.
Samarbete hjälper att vinna upphandlingar
Utredningen föreslår bland annat ett permanent partnerskaps- och konsortiumssystem för EU:s och internationella finansinstituts upphandlingar. Bristen på partner och resurser är centrala hinder särskilt för små och medelstora företag. För att kunna vinna upphandlingar krävs det ofta konsortier och snabb beredning av anbud, vilket är en hög tröskel för enskilda företag.
Syftet med ett partnerskaps- och konsortiumssystem är att samla ihop finländska företag och lokala partner. Målet är att företagen inte ska behöva börja allt från början i varje land och upphandling utan ett partner- och konsortiumssystem ska hjälpa till att bygga upp de samarbetsstrukturer som behövs och förbättra sannolikheten för att lyckas.
Utredningen kan läsas på utvecklingspolitiska kommissionens webbplats (på finska).
Mer information
- Marikki Karhu, generalsekreterare för utvecklingspolitiska kommissionen, tfn 050 525 8649
- E-postadressen har formen fornamn.efternamn@gov.fi
-
Utvecklingspolitiska kommissionen är det enda organ i Finland som gör systematiska och omfattande uppföljningar och utvärderingar av Finlands utvecklingssamarbete och utvecklingspolitik. Statsrådet tillsätter Utvecklingspolitiska kommissionen för en regeringsperiod i taget. Kommissionens medlemmar företräder riksdagspartierna, intresseorganisationer, civilsamhällesorganisationer och universitet som ingår i nätverket UniPID.