Utredningsgrupp för nordisk utrikes- och säkerhetspolitik körde igång
”Behovet av samarbete motiveras i synnerhet av försvarsteknologins ständigt tilltagande kostnader, och de konsekvenser klimatförändringen har på vår närmiljö” säger Norges före detta utrikesminister Thorvald Stoltenberg. Stoltenberg utnämndes nyligen till ledare för en arbetsgrupp som ska dryfta nordisk utrikes- och säkerhetspolitik. Under sitt besök i Finland träffade han bland annat gruppens två finländska medlemmar.
Stoltenberg berättade för publiken om den utredning som pågår gällande utvecklingen av nordiskt säkerhetspolitiskt samarbete, och om den arbetsgrupp på hög nivå som inrättats inom ramarna för utredningen, där det ingår två finska experter. Stoltenberg har tidigare fungerat som Norges utrikes- och försvarsminister.
Den säkerhetspolitiska ungdomsgruppens anförande hölls av gruppens ordförande Johan Ekman. Han och Stoltenberg var eniga om vikten av nordiskt samarbete på den utrikes- och säkerhetspolitiska arenan. Tiden är ypperlig för att utvidga och fördjupa samarbetet mellan de nordiska länderna.
Utredningen kommer att publiceras vid årets slut och i den behandlas frågor som dessa, liksom också utvecklingen av samarbete när det gäller externa relationer och krishantering.
Ekman informerade om ungdomsgruppens verksamhet och diskussioner dittills. Ungdomsgruppen har för avsikt att i september publicera sin ståndpunkt om de ämnen som tas upp i den utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen. Ungdomsgruppens kanske viktigaste uppgift är att med sina fräscha åsikter bidra till att den säkerhetspolitiska debatten i Finland ökar. Ekman tog upp gruppens ståndpunkt gällande en övergång till selektiv vapentjänstgöring, och Finlands behov av att alliera sig militärt på ett sätt eller annat.
Juha Rainne från Utbildningskursen frågade om Stoltenberggruppen behandlar internationell humanitär rätt, vars främjande han ansåg att skulle lämpa sig utmärkt för det nordiska säkerhetspolitiska samarbetet. Stoltenberg, som också tjänstgör som ordförande för Röda Korset i Norge, medgav att den aspekten inte hade behandlats. Han ansåg att förslaget var mycket förnuftigt och att utredningsgruppen borde överväga ärendet.