Zimbabwe: sanktioner

Bakgrund

Sanktioner baserar sig på rådets beslut 2011/101/Gusp och rådets förordning (EG) nr 314/2004 samt senare ändringar.

Rådets beslut och rådets förordning är senast ändrade 19.2.2025:

Rådets beslut (Gusp) 2025/335

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/348

Innehållet i huvuddrag

 

Exportförbud

  • export av vapen (och annan försvarsmateriel) samt tillhandahållande av tekniskt bistånd, tjänster och finansiering i anknytning till dessa vapen eller till militär verksamhet
  • utrustning som kan användas för internt förtryck samt tillhandahållande av tekniskt bistånd, tjänster och finansiering i anknytning till sådan utrustning

 

Frysning av tillgångar

  • Alla penningmedel tillhörande enskilda medlemmar av Zimbabwes regering och andra personer eller enheter som är associerade med dem, eller som tillhör andra personer eller enheter som är engagerade i verksamheter som allvarligt undergräver demokratin, respekten för de mänskliga rättigheterna och rättsstatsprincipen i Zimbabwe ska frysas och tillgångar får inte heller överlåtas på dem.

 

Reserestriktioner

  • medlemmar av Zimbabwes regering och andra personer som är associerade med dem samt andra personer som är engagerade i verksamheter som allvarligt undergräver demokratin, respekten för de mänskliga rättigheterna och rättsstatsprincipen i Zimbabwe.