Tuet kehityspolitiikan tutkijoille
Ulkoministeriö rahoittaa kehitykseen ja kehitysmaihin keskittyvää tutkimusta, joka auttaa ymmärtämään köyhyyttä ja kehitystä sekä niiden syy–seuraus-suhteita.
Rahoitusta tutkimukseen eri kanavien kautta
Ulkoministeriö ja Suomen Akatemia rahoittavat yhdessä Suomen Akatemian kehitystutkimusta. Tutkimushankkeet ovat yleensä monivuotisia. Hakuohjeet löytyvät Suomen Akatemian kehitystutkimusLinkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan) -verkkosivuilta.
Ulkoministeriö myöntää tukea myös kansainvälisille tutkimuslaitoksille ja -hankkeille. Tällaisia ovat esimerkiksi Pohjoismainen Afrikka-instituuttiLinkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan) ja Kehityshallinnon eurooppalainen keskus (ECDPM)Linkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan).
Lisäksi ulkoministeriö myöntää tukea useille monenkeskisten järjestöjen tutkimuslaitoksille ja -ohjelmille, kuten Maailmanpankin Knowledge for Change -ohjelma (KCP)Linkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan) ja YK:n Wider-instituuttiLinkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan).
Kehitystutkimusta tuetaan myös osana maa- ja alueohjelmia.
Lisätietoa tuesta antaa kehityspolitiikan yksikkö(avautuu uuteen ikkunaan).
Muualla verkossa
- Suomen AkatemiaLinkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan)
- Pohjoismainen Afrikka-instituuttiLinkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan)
- Kehityshallinnon eurooppalainen keskus (ECDPM)Linkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan)
- Eurooppalainen kehitysraportti (ERD)Linkki toiselle web-sivustolle.(avautuu uuteen ikkunaan)