Ulkoministeriössä toimineet ulkoministerit ja muut ministerit

Ulkoministerit

Stenroth, Otto Eliel 27.05.18–27.11.18
Enckell, Carl Johan Alexis 27.11.18–28.04.19
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 28.04.19–20.05.22
Enckell, Carl Johan Alexis 20.05.22–14.11.22
Vennola, Juho Heikki 14.11.22–18.01.24
Enckell, Carl Johan Alexis 18.01.24–31.05.24
Procopé, Hjalmar Johan Fredrik 31.05.24–31.03.25
Idman, Karl Gustaf 31.03.25–31.12.25
Setälä, Emil Nestor 31.12.25–13.12.26
Voionmaa, Kaarle Väinö 13.12.26–17.12.27
Procopé, Hjalmar Johan Frederik 17.12.27–21.03.31
Yrjö-Koskinen, Aarno Armas Sakari 21.03.31–15.12.32
Hackzell, Anders Verner 15.12.32–07.10.36
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 07.10.36–12.12.38
Erkko, Juho Eljas 12.12.38–01.12.39
Tanner, Väinö Alfred 01.12.39–27.03.40
Witting, Rolf Johan 27.03.40–05.03.43
Ramsay, Carl Henrik Wolter 05.03.43–08.08.44
Enckell, Carl Johan Alexis 08.08.44–17.03.50
Gartz, Åke Henrik 17.03.50–20.09.51
Tuomioja, Sakari Severi 20.09.51–26.11.52
Kekkonen, Urho Kaleva 26.11.52–09.07.53
Törngren, Ralf Johan Gustaf 09.07.53–05.05.54
Kekkonen, Urho Kaleva 05.05.54–20.10.54
Virolainen, Johannes 20.10.54–03.03.56
Törngren, Ralf Johan Gustaf 03.03.56–27.05.57
Virolainen, Johannes 27.05.57–29.11.57
Hynninen, Paavo Juho 29.11.57–29.08.58
Virolainen, Johannes 29.08.58–04.12.58
Fagerholm, Karl-August 04.12.58–13.01.59
Törngren, Ralf Johan Gustaf 13.01.59–16.05.61
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 16.05.61–14.04.62
Merikoski, Veli Kaarlo 14.04.62–18.12.63
Hallama, Eino Jaakko Untamo 18.12.63–12.09.64
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 12.09.64–14.05.70
Leskinen, Väinö Olavi 14.05.70–29.10.71
Mattila, Olavi Johannes 29.10.71–23.02.72
Sorsa, Taisto Kalevi 23.02.72–04.09.72
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 04.09.72–13.06.75
Mattila, Olavi Johannes 13.06.75–30.11.75
Sorsa, Taisto Kalevi 30.11.75–29.09.76
Korhonen, Keijo Tero 29.09.76–15.05.77
Väyrynen, Paavo Matti 15.05.77–26.05.79
Väyrynen, Paavo Matti 26.05.79–19.02.82
Stenbäck, Pär Olav Mikael 19.02.82–06.05.83
Väyrynen, Paavo Matti 06.05.83–30.04.87
Sorsa, Taisto Kalevi 30.04.87–01.02.89
Paasio, Pertti Kullervo 01.02.89–26.04.91
Väyrynen, Paavo Matti 26.04.91–05.05.93
Haavisto, Heikki Johannes 05.05.93–03.02.95
Rantanen, Paavo Ilmari 03.02.95–13.04.95
Halonen, Tarja Kaarina 13.04.95–25.2.2000
Tuomioja, Erkki Sakari 25.2.2000–17.4.2003
Tuomioja, Erkki Sakari 17.4.2003–24.6.2003
Tuomioja, Erkki Sakari 24.6.2003–19.4.2007
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 19.4.2007–04.04.2008
Stubb, Alexander 04.04.2008–22.06.2011
Tuomioja, Erkki Sakari 22.06.2011–29.5.2015
Stubb, Alexander 26.9.2014–29.5.2015
Soini, Timo 29.5.2015–

Muut ulkoministeriössä toimineet ministerit

Ehrnrooth, Leo Reinhold 11.03.19–19.06.19
Witting, Rolf Johan 30.12.33–28.02.36
Ramsay, Carl Henrik Wolter 14.11.41–05.03.43
Martola, Ilmari Armas-Eino 21.09.44–17.11.44
Svento, Reinhold Konstantin 17.11.44–30.04.48
Gartz, Åke Henrik 17.04.45–26.03.46
Takki, Uuno Kristian 27.03.46–17.03.50
Tuomioja, Sakari Severi 17.03.50–17.01.51
Törngren, Ralf Johan Gustaf 29.11.52–09.07.53
Aura, Teuvo Ensio 17.11.53–05.05.54
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 13.01.59–16.05.61
Mattila, Olavi Johannes 01.11.63–12.09.64
Mattila, Olavi Johannes 16.09.70–29.10.71
Rossi, Taru Reino Kai 29.10.71–23.02.72
Linnamo, Jussi 23.02.72–05.05.73
Laine, Jermu Tapani 05.05.73–13.06.75
Rytkönen, Arvo 23.06.75–30.11.75
Lehto, Sakari Tapani 12.12.75–29.09.76
Aminoff, Albrecht Carl Göran 29.09.76–15.05.77
Rekola, Esko Johannes 26.05.79–19.02.82
Rekola, Esko Johannes 19.02.82–31.12.82
Berner, Aarne Morten 31.12.82–06.05.83
Laine, Jermu Tapani 06.05.83–30.04.87
Suominen, Ilkka Olavi 30.04.87–26.04.91
Salolainen, Pertti Edvard 30.04.87–26.04.91
Salolainen, Pertti Edvard 26.04.91–13.04.95
Kankaanniemi, Toimi Olavi 26.04.91–28.06.94
Kääriäinen, Seppo Arimo 01.08.93–13.04.95
Haavisto, Pekka Olavi 13.04.95–15.4.99
Norrback, Johan Ole 13.04.95–15.4.99
Hassi, Satu 15.4.99–30.5.2002
Sasi, Kimmo 15.4.99–4.1.2002
Enestam, Jan-Erik 15.4.1999–17.4.2003
Enestam, Jan-Erik 17.4.2003–24.6.2003
Enestam, Jan-Erik 24.6.2003–31.12.2006
Vilén, Jari 4.1.2002–17.4.2003
Siimes, Suvi-Anne  31.5.2002–17.4.2003
Lehtomäki, Paula 17.4.2003–2.9.2005
3.3.2006–19.4.2007
Kiviniemi, Mari 2.9.2005–3.3.2006
Wallin, Stefan 1.1.2007–19.4.2007
Väyrynen, Paavo 19.4.2007–22.06.2011
Vapaavuori, Jan 1.6.2007–22.06.2011
Stubb, Alexander 22.06.2011–24.6.2014
Hautala, Heidi 22.06.2011–17.10.2013
Haavisto, Pekka 17.10.2013–24.6.2014
Toivakka, Lenita 26.9.2014–29.5.2015
Paatero, Sirpa 26.9.2014–29.5.2015
Toivakka, Lenita 29.5.2015-22.6.2016
Mykkänen, Kai 22.6.2016–12.2.2018
Virolainen, Anne-Mari 12.2.2018–

Tämän sivun sisällöstä vastaa