Elinkeinoelämä palkitsi suurlähettiläitä

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on palkinnut tuloksellisesta vienninedistämistyöstä Suomen Norjan-suurlähettilään Teemu Tannerin sekä Mercosur-maiden Team Finland -joukkueen. Lisäksi kunniamaininnan sai Finnveran ja ulkoministeriön SISU-rahoitusohjelma.

Kuva: Markku Lempinen/Brand Photo

Elinkeinoelämän keskusliiton yrittäjät palkitsevat vuosittain huipputekijöitä panoksesta Suomen viennin eteen.

Vuoden 2026 Suurlähettiläspalkinnon saanut Suomen Norjan-suurlähettiläs Teemu Tanner on palkinnon perusteluiden mukaan saavuttanut erinomaisia tuloksia Team Finland -joukkuepelin johtamisessa, mikä on heijastunut positiivisella tavalla yrityksiin ja niiden saamaan palveluun. Lisäksi Tanner on vahvistanut norjalaisten tietoutta Suomen tarjoomasta sekä innostanut suomalaisyrityksiä tarttumaan merkittävään vientipotentiaaliin. 

Mercosur-kauppasopimus avaa Suomelle historiallisia vientimahdollisuuksia Argentiinassa, Brasiliassa, Paraguayssa ja Uruguayssa. Brasilian-suurlähettiläs Antti Kasken ja Argentiinan-suurlähettiläs Nicola Lindertzin johtamat ammattilaiset työskentelevät yrityslähtöisesti ja tekevät esimerkillistä Team Finland -verkostoyhteistyötä. 

Kunniamaininnan saaneet ulkoministeriön ja Finnveran tiimit ovat tehneet ennakkoluulotonta ja ratkaisuhakuista vaikuttamis- ja valmistelutyötä Ukrainan jälleenrakentamisen rahoitukseen liittyen. Yhteistyön tulokset tarjoavat mahdollisuuden merkittävälle EU-lisärahoitukselle tulevaisuudessa.