Sudan: pakotteet

Viimeisimmät muutokset

I. Kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastaisiin tekoihin ja ihmisoikeusloukkauksiin syyllistyneitä tahoja koskeva pakotejärjestelmä (YK:n asettama)

Neuvoston 5.3.2026 voimaan tulleella täytäntöönpanopäätöksellä (YUTP) 2026/529 lisätään neljää henkilöä koskevat merkinnät päätöksen 2014/450/YUTP liitteeseen. Neuvoston 5.3.2026 voimaan tulleella täytäntöönpanoasetuksella (EU) 2026/531 lisätään neljää henkilöä koskevat merkinnät neuvoston asetuksen (EU) N:o 747/2014 liitteeseen I.

Rajoittavien toimenpiteiden kohteena oleville luonnollisille henkilöille, oikeushenkilöille, yhteisöille tai elimille kuuluvat taikka näiden omistuksessa, hallussa tai määräysvallassa olevat varat ja taloudelliset resurssit on jäädytettävä, minkä lisäksi on kiellettyä asettaa mitään varoja tai taloudellisia resursseja suoraan tai välillisesti näiden saataville tai hyödynnettäviksi. Nämä kiellot perustuvat asetuksen (EU) N:o 747/2014 5 artiklaan. Lisäksi pakotteiden kohteena olevien henkilöiden maahantulo ja kauttakulku EU:ssa tulee estää.

Neuvoston täytäntöönpanopäätös (YUTP) 2026/529
Neuvoston täytäntöönpanoasetus (EU) 2026/531

YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselmassa 2664 (2022) kehotetaan humanitaarisen vapautuksen perusteella toimivia avun tarjoajia pyrkimään kohtuullisessa määrin minimoimaan pakotteilla kiellettyjen etuuksien kertyminen joko suoran tai välillisen toimittamisen tai siirtojen seurauksena nimetyille henkilöille tai yhteisöille, myös vahvistamalla avun tarjoajien riskinhallintaa ja huolellisuusvelvoitestrategioita ja -prosesseja.

YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselman 2664 (2022) mukaista varojen jäädyttämistoimenpiteitä koskevaa humanitaarista vapautusta sovelletaan myös tapauksissa, joissa unioni päättää hyväksyä varojen ja muiden taloudellisten resurssien jäädyttämistä koskevia täydentäviä toimenpiteitä YK:n turvallisuusneuvoston tai sen pakotekomiteoiden päättämien toimenpiteiden lisäksi.

Yllä olevan mukaisesti neuvoston 4.4.2023 voimaan tulleella päätöksellä (YUTP) 2023/726 tehdään muutokset päätökseen 2014/450/YUTP ja neuvoston 4.4.2023 voimaan tulleella asetuksella (EU) 2023/720 asetukseen (EU) N:o 747/2014.

Neuvoston päätös (YUTP) 2023/726
Neuvoston asetus (EU) 2023/720

II. Sudanin vakautta ja poliittista siirtymää heikentävien toimenpiteiden johdosta annettu pakotejärjestelmä

Neuvoston 22.4.2026 voimaan tulleella päätöksellä (YUTP) 2026/886 poistetaan neljää henkilöä koskevat merkinnät päätöksen (YUTP) 2023/2135 liitteessä olevasta luettelosta. Neuvoston 23.4.2026 voimaan tulleella täytäntöönpanoasetuksella (EU) 2026/887 poistetaan neljää henkilöä koskevat merkinnät asetuksen (EU) 2023/2147 liitteessä olevasta luettelosta.

Rajoittavien toimenpiteiden kohteena oleville luonnollisille henkilöille, oikeushenkilöille, yhteisöille tai elimille kuuluvat taikka näiden omistuksessa, hallussa tai määräysvallassa olevat varat ja taloudelliset resurssit on jäädytettävä, minkä lisäksi on kiellettyä asettaa mitään varoja tai taloudellisia resursseja suoraan tai välillisesti näiden saataville tai hyödynnettäviksi. Nämä kiellot perustuvat asetuksen (EU) 2023/2147 2 artiklaan. Lisäksi pakotteiden kohteena olevien henkilöiden maahantulo ja kauttakulku EU:ssa tulee estää.

Neuvoston päätös (YUTP) 2026/886
Neuvoston täytäntöönpanoasetus (EU) 2026/887

Tällä hetkellä EU on kohdistanut Sudaniin kaksi pakotejärjestelmää, jotka on kuvattu alla pääpiirteittäin.

I. Kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastaisiin tekoihin ja ihmisoikeusloukkauksiin syyllistyneitä tahoja koskeva pakotejärjestelmä (YK:n asettama)

Tausta

Tämä pakotejärjestelmä perustuu alun perin Yhdistyneiden kansakuntien (YK) turvallisuusneuvoston päätöslauselmiin 1556 (v. 2004) ja 1591 (v. 2005). Euroopan unionin neuvosto on saattanut kyseiset päätöslauselmat täytäntöön yhteisellä kannalla 2005/411/YUTP ja asetuksella (EY) N:o 1184/2005. Asevientikielto laajennettiin koskemaan Etelä-Sudania päätöksellä 2011/423/YUTP.

Tämä pakotejärjestelmä perustuu myös neuvoston päätökseen 2014/450/YUTP ja neuvoston asetukseen (EU) N:o 747/2014 (sekä niihin myöhemmin tehtyihin muutoksiin), joilla Sudania koskevat toimenpiteet erotettiin toisistaan ja sisällytettiin yhteen säädökseen.

Sisältö pääpiirteittäin

Vientikiellot

  • aseet (ja muut puolustustarvikkeet) sekä niihin ja sotilaalliseen toimintaan liittyvä tekninen apu, palvelut ja rahoitus

Varojen ja taloudellisten resurssien jäädyttäminen ja luovutuskielto

  • kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastaisiin tekoihin ja ihmisoikeusloukkauksiin syyllistyneiden henkilöiden varojen jäädyttäminen ja kielto luovuttaa niille varoja

Matkustuskielto

  • kansainvälisen humanitaarisen oikeuden vastaisiin tekoihin ja ihmisoikeusloukkauksiin syyllistyneet henkilöt

II. Sudanin vakautta ja poliittista siirtymää heikentävien toimenpiteiden johdosta annettu pakotejärjestelmä

Tausta

EU on perustanut vuonna 2023 uuden pakotejärjestelmän Sudanin vakautta ja poliittista siirtymää heikentävien toimenpiteiden johdosta. Tämä pakotejärjestelmä perustuu neuvoston päätökseen (YUTP) 2023/2135 ja asetukseen (EU) 2023/2147 (sekä niihin myöhemmin tehtyihin muutoksiin).

Sisältö pääpiirteittäin

Varojen ja taloudellisten resurssien jäädyttäminen ja luovutuskielto

  • pakotteiden kohteena oleville henkilöille ja yhteisöille kuuluvat varat ja taloudelliset resurssit on jäädytettävä, minkä lisäksi on kiellettyä asettaa mitään varoja tai taloudellisia resursseja suoraan tai välillisesti näiden saataville tai hyödynnettäviksi

Matkustuskielto

  • pakotteiden kohteena olevien henkilöiden maahantulo ja kauttakulku EU:ssa tulee estää