YK vahvisti Kairon väestö- ja kehityskonferenssin sitoumukset

Naiset tuntevat oikeutensa paremmin ja raportoivat heihin kohdistuvasta väkivallasta entistä useammin, kertoo naisväkivaltaa vastaan toimivan järjestön (AMNLAE)  psykologi  Lea Marina Téllez  sanoo. Kuva: Outi Einola-Head "Naiset tuntevat oikeutensa paremmin ja raportoivat heihin kohdistuvasta väkivallasta entistä useammin. Meiltä naiset saavat lainopillista ja psykologista apua, valistusta ja koulutusta”, kertoo naisväkivaltaa vastaan toimivan järjestön (AMNLAE) psykologi Lea Marina Téllez sanoo. Kuva: Outi Einola-Head

YK vahvisti perjantaina 27. huhtikuuta jäsenmaiden sitoutumisen Kairon väestö- ja kehityskonferenssin toimintaohjelman toimeenpanoon.

Väestö- ja kehitystoimikunnan New Yorkissa 23.-27. huhtikuuta pidetty 45. istunto keskittyi tällä kertaa nuorisoon. Loppuasiakirjassa muun muassa todetaan nuorten oikeus päättää vapaasti ja vastuullisesti asioista, jotka liittyvät heidän seksuaalisuuteensa. Edelleenkään suurimmalla osalla maailman nuorista ei ole pääsyä sellaiseen tietoon ja palveluihin, jotka koskevat heidän omaa seksuaali- ja lisääntymisterveyttään.

Sen lisäksi, että nuorten terveys ja hyvinvointi ovat itseisarvo sinänsä, ovat ne keskeisiä kaikkien kehityspyrkimysten näkökulmasta. Kokouksessa kuultiin nuorilta itseltään voimakkaita näkemyksiä muun muassa nuorten tyttöjen kohtaamista haasteista. Koulutus todettiin yhdeksi tärkeimmistä keinoista edesauttaa nuorten pääsyä säälliseen työhön ja mukaan yritystoimintaan.

Suomi: investointi nuorten terveyspalveluihin kannattaa

Kairon toimintaohjelma linkittää ihmisoikeudet ja tasa-arvon vahvasti kehitykseen. Suomi yhdessä muiden samanmielisten maiden kanssa ajoi toimikunnassa voimakkaasti ihmisoikeusperustaista lähestymistapaa.  Kokouksessa vastustus monia esimerkiksi Pohjoismaiden edistämiä asioita kohtaan oli voimakasta. Monet YK:n jäsenmaat katsovat, että nuorilla ei ole oikeutta päättää omasta seksuaalisuudestaan tai oikeutta seksuaalikasvatukseen.

Toimikunnan istunnossa Suomi toi esille, miten investoiminen nuorten terveyspalveluihin kannattaa sekä inhimillisesti että taloudellisesti, koska se selvästi vähentää valtion kuluja pitkällä tähtäimellä. Suomi järjesti lisäksi New Yorkissa yhdessä Norjan, Kenian ja International Planned Parenthood Federationin kanssa sivutapahtuman kokonaisvaltaisen seksuaalikasvatuksen tarpeesta nuorille. Tilaisuuden puhujien joukossa oli kansanedustaja ja eduskunnan väestö- ja kehitysryhmän puheenjohtaja Jani Toivola.

Väestö- ja kehitystoimikunnan istunto oli tärkeä osa valmistautumista vuosituhattavoitteiden jälkeistä kehitysagendaa koskeviin keskusteluihin ja Kairon toimintaohjelman arviointiin vuonna 2014. Suomen puheenvuorossa nostettiin esille myös väestö- ja kehityskysymyksiä käsittelevä korkean tason työryhmä, jonka rinnakkaispuheenjohtajiksi ovat lupautuneet presidentti Tarja Halonen ja Mosambikin entisen presidentin Joaquim Chissanon.

Työryhmän toiminta käynnistyy tämän vuoden aikana.

Anna Vitie ja Gisela Blumenthal