Utrikesminister Stubb diskuterade Finlands FN-politik med organisationer
Utrikesministeriet arrangerade den 19 maj en utfrågning om FN-ärenden i syfte att höra det civila samhällets synpunkter på Finlands mål vid FN:s 64:e generalförsamling. Utfrågningarna har redan blivit något av en tradition, och evenemanget lockade omkring trettio finländska organisationer som bevakar FN-frågor. Utrikesministeriet hade förberett utfrågningen i samarbete med Finlands FN-förbund.
Konfliktförebyggande och krishantering - i synnerhet i Afrika - spelar en synlig roll i Finlands FN-politik. Stubb påpekade också att det är viktigt att stå fast vid biståndsåtagandena och millenniemålen trots den internationella finanskrisen.
Att integrera mänskliga rättigheter och jämställdhetsfrågor i all FN-verksamhet, att reformera FN-systemet och att utveckla ett effektivt multilateralt samarbete är likaså områden som Finland prioriterar i sin FN-verksamhet.
Finlands ambition att bli icke-permanent medlem i FN:s säkerhetsråd 2013-2014 återspeglas också i Finlands FN-verksamhet under de närmaste åren. Den finländska kampanjen för ett medlemskap i säkerhetsrådet kommer enligt utrikesminister Stubb att "drivas för fullt in i det sista" under ledning av hans särskilde representant Pasi Patokallio.
Bland viktiga kommande evenemang nämnde utrikesminister Stubb också FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moons officiella besök i Finland nästa måndag den 25 maj och evenemanget under temat "Kvinnor, fred och säkerhet" i anslutning till FN:s generalförsamling.
Ordföranden i Finlands FN-förbund Jutta Urpilainen tackade för den etablerade traditionen att ordna en utfrågning för frivilligorganisationer och för möjligheten att diskutera prioriteringar i god tid före FN:s nästa generalförsamling. FN-förbundets tre prioriteringar är enligt Urpilainen FN:s roll inom globalt styre och FN-reformen, klimatförändring och hållbar utveckling samt det civila samhällets medverkan i FN-arbetet.
Frivilligorganisationerna ställde under timmens lopp frågor om många olika teman och framförde olika önskemål. Teman som väckte diskussion var bland annat frågor som rör finansiering av organisationernas projekt och program, kärnvapenpolitik, stöd till FN:s expertorgan för mänskliga rättigheter och kvinnors rättigheter. Utrikeshandels- och utvecklingsminister Paavo Väyrynen fick beröm för sin hantering av biståndsfrågor och för att han upprättat en folklig debatt.
Evenemanget fick positiva kommentarer av deltagarna och gav samtidigt utrikesministeriet värdefull information för definitionen av de finländska FN-prioriteringarna inför den 64:e generalförsamlingen. FN:s generalförsamling inleder sin 64:e sessionsperiod den 15 september. Republikens president leder delegationen som deltar i generaldebatten som börjar i New York den 23 september.