Utrikesminister Tuomioja: Den nordliga dimensionen behövs fortfarande

Utrikesminister Erkki Tuomioja redogjorde för nuläget för den nordliga dimensionen och Finlands utgångspunkter för det fortsatta arbetet vid statsrådets veckobriefing om EU-ärenden den 3 december.

Syftet med nordliga dimensionen, som lanserades 1997, är att främja stabilitet, hållbar utveckling och ett positivt ömsesidigt beroende i norra Europa. Läget i målområdet har emellertid förändrats, då de tidigare partnerländerna Estland, Lettland, Litauen och Polen har anslutit sig till unionen. Den nordliga dimensionen innebär numera i praktiken samarbetet med nordvästra Ryssland och projekten i samband med det, konstaterade Tuomioja.

Enligt Tuomioja är den nordliga dimensionen nu i ett sådant utvecklingsskede att man måste tänka över vad man har uppnått och hur man skall gå vidare. Han berättade att man inom EU-ministerutskottets möte samma morgon hade diskuterat den nordliga dimensionens framtid mycket fördomsfritt med anledning av att det nuvarande, andra handlingsprogrammets giltighetstid löper ut i slutet av 2006. Man hade till och med tagit upp frågan om den överhuvudtaget behövs i dagsläget. Svaret på denna fråga är ja, eftersom det är fråga om ett känt och accepterat begrepp, där man måste få det investerade kapitalet att ge avkastning, svarade Tuomioja.

Tuomioja berättade att även Ryssland stöder tanken om en nordlig dimension. Eftersom handlingsplanen för den nordliga dimensionen emellertid endast är ett EU-internt dokument, kan Ryssland å andra sidan anse att det endast representerar EU:s målsättningar. Då nuvarande handlingsplan löper ut vore det kanske skäl att tillsammans med Ryssland förhandla om ett mera begränsat strategidokument av politisk karaktär för tiden från 2007 och framåt. Målsättningen skulle vara att förstärka Rysslands ibland något varierande engagemang för den nordliga dimensionen.

Den nordliga dimensionens finansiering bör tryggas genom det europeiska grannskaps- och partnerskapsinstrumentet (ENPI), betonade Tuomioja. Finland vill stärka samarbetet mellan den nordliga dimensionen och Arktiska rådet, Östersjöstaternas råd och Barents euroarktiska råd, betonade Tuomioja. Han skulle även önska ett närmare samarbete mellan Europeiska kommissionen och de nordliga regionala råden.

Tuomioja tillfrågades även om sin inställning till förslaget från samlingspartiets Europaparlamentariker, enligt vilket den nordliga dimensionen bör läggas ned och ersättas med en Östersjöstrategi, med särskild betoning på miljöskydd och en utveckling av det ekonomiska området. Han påpekade att de frågor som nämns även ingår i den nordliga dimensionen. Det är fråga om samma saker, oberoende av vilket namn åtgärderna ges. Den nordliga dimensionens fem prioriteringsområden, ekonomi, mänskliga resurser, miljö, gränsöverskridande samarbete och rättsliga och inrikes frågor är enligt honom fortfarande aktuella. Pressmeddelande: Finlands målsättningar för EU:s politik för den nordliga dimensionen







pohjoinen ulottuvuus