Suomi valmis osallistumaan rauhanturvaoperaatioon Sudanissa

Helsinki, 16. 6. (STT)

Suomi on valmis lähettämään neljä esikuntaupseeria YK:n rauhanturvaoperaatioon Sudanissa.

YK on valmistellut UNMISUD-rauhanturvaoperaatiota, joka käynnistetään mikäli rauhanneuvottelut saadaan päätökseen. Operaatiosta tulee erittäin vaikea, mikäli se toteutuu. Toiminta-alueella vaikuttaa 40 erilaista aseistettua joukkoa, osa teistä on miinoitettuja ja sadekausi estää teiden käytön toukokuusta lokakuulla. Alueella esiintyvät sairaudet muodostavat nekin potentiaalisen uhan rauhanturvaajille.

Alkuvaiheessa Sudaniin on tarkoitus lähettää YK:n käyttöön tarkoitettuja nopean valmiuden SHIRBRIG-prikaatin esikunta ja joukkoja. Johtoesikunta siirtyisi alueelle heinäkuussa ja varsinaiset joukot aikaisintaan syksyllä.

EU päätti äskettäin lähettää tarkkailijoita vahvistamaan Afrikan unionin tulitaukovalvontaoperaatiota. Kaikkiaan alueelle on tarkoitus lähettää 120 tarkkailijaa. Darfurin alueen etniset puhdistukset ovat jatkuneet, rauhanneuvotteluista huolimatta. Viime vuoden aikana siellä on tapettu 10 000-30 000 ihmistä. Sudanin sisällissodassa on kaikkiaan kuollut 1,5-2 ihmistä.

Suomalaisten rauhanturvaajien lähettäminen Sudaniin tulisi maksamaan vuodessa yhteensä runsaat 600 000 euroa. Päätös valmisteltiin ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa ja vahvistettiin keskiviikkona valtioneuvostossa.