Monenkeskisen kauppa- ja kehitystuen suunnittelu ja seuranta
Kuvaus Mitä ohjelmassa tai hankkeessa tehdään ja miksi, mitä tuloksia toiminnalla tavoitellaan, kuka toiminnasta hyötyy sekä ketä toteutuksessa on mukana.
Hankkeen tavoitteena on kehittää kansainvälisten järjestöjen kautta toteutettavan kauppaa tukevan kehitysyhteistyön tuloksellisuutta ja vaikuttavuutta. Tämä vaatii aktiivista osallistumista järjestöjen työn ohjaamiseen, suunnitteluun ja seurantaan Suomen maittain kohdistamattomalla kauppa- ja kehitystuella pyritään vahvistamaan kehitysmaiden edellytyksiä hyötyä kansainvälisen kaupan tuomista mahdollisuuksista. Keskeiset tukikanavat ovat monenkeskiset kauppa ja kehitys -järjestöt, erityisesti Kansainvälinen kauppakeskus (ITC), YK:n teollisen kehityksen järjestö (UNIDO) YK;n kauppa ja kehityskonferenssi (UNCTAD), Enhanced Integrated Framework -ohjelma sekä Maailman kauppajärjestön (WTO) teknisen avun ohjelmat.
Rahoituspäätös 02.10.2015 Rahasumma, jonka ulkoministeriö on myöntänyt ohjelman tai hankkeen toteuttamiseen sekä päivämäärän, jolloin rahoituspäätös on tehty.
30 000 €
Toimiala Toimiala, jolla ohjelma tai hanke toimii. Toimialoja voi olla myös useita.
- Hallintokulut 100%
Ota yhteyttä Ohjelmasta tai hankkeesta vastaavan ulkoministeriön yksikön sähköpostiosoite.
Rahoituskohteen numero Rahoituskohteen numero ulkoministeriön asianhallintajärjestelmässä.
89857101
Tunnus Rahoituskohteen tunnus ulkoministeriön asianhallintajärjestelmässä.
UHA2015-024069
Sivua muokattu Päivämäärä, jolloin tietoihin on viimeksi tehty muutoksia.
14.10.2015