Ministeri Tavion puhe Team Finland -uudistuksen tiedotustilaisuudessa

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion puhe Team Finland -ulkomaantoimintojen uudistuksen tiedotustilaisuudessa 5.2.2025.

Arvoisat kuulijat,

Team Finland –uudistus ja Business Finlandin ulkomaantoimintojen integrointi ulkoasiainhallintoon etenee. Prosessissa alkaa nyt toimeenpanovaihe ulkoministeriön johdolla. Kertaan aluksi lyhyesti taustaa.

Hallitusohjelmassa linjataan Team Finland -vienninedistämisverkoston uudistamisesta. Virkamiestyöryhmän selvitys Team Finland -verkoston toiminnan ja johtamisen uudistamisesta valmistui 6.2.2024. Virkamiesselvityksen etenemisvaihtoehtojen pohjalta työllisyyden ja yrittäjyyden ministerityöryhmä päätti 14.6.2024 Business Finlandin ulkomaantoimintojen integroimisesta ulkoasiainhallintoon. Harkinnassa oli ollut esillä myös osakeyhtiömalli, mutta se päätettiin tuolloin hylätä.

Ministerityöryhmän päätöksen jälkeen nimitettiin selvityshenkilö, jonka tehtäväksi osoitettiin integraatiomallin täsmentäminen sekä hallinnollisten ja oikeudellisten näkökohtien ja kustannusvaikutusten arviointi. Selvityshenkilö Björklund on saanut raporttinsa valmiiksi viime viikolla ja olen siihen tutustunut. Haluan vielä kerran kiittää selvityshenkilöä työstään. Raportin havaintoja tullaan hyödyntämään toimeenpanovaiheessa soveltuvin osin.

Erityisen positiivisena pidän raportin suosituksia asiakaslähtöisyyden korostamisesta sekä poliittisen ohjauksen ja elinkeinoelämän roolin vahvistamisesta ohjausrakenteissa. Myös vienninedistämistyön tavoitteellisuuden ja mittaroinnin kehittäminen on kannatettavaa. Raportti nostaa hyvin esiin myös public–private-rahoitusmallien ja maksullisten vienninedistämispalvelujen mahdollisuudet. Muun muassa näitä tullaan tarkastelemaan jatkotyössä.

Suomen vienti tarvitsee uudistamistyötä, jotta olemme jatkossa muiden Pohjoismaiden tasolla. Tämän takia hallitus tehostaa julkisia vientipalveluita entistä parempaan kuntoon. Kansainvälinen kauppa on muuttunut lyhyessä ajassa radikaalisti ja siitä on tulossa yhä poliittisempaa. Team Finland -uudistuksella vastaamme geotalouden murrokseen ja kovenevaan kansainväliseen kilpailuun, mikä edellyttää kokonaisvaltaisempaa otetta. On oltava läsnä kansainvälisesti ja rakennettava kysyntää paikan päällä. Tarvitaan saumatonta yhteistyötä, jotta saadaan kaikki irti ulkoministeriön kansainvälisten suhteiden osaamisesta sekä Business Finlandin liiketoimintaosaamisesta.

Nostan uudistuksesta erityisesti kolme pointtia: 1. Yhteinen johtaminen niin strategisella kuin operatiivisella tasolla. 2. Niukkojen resurssiemme parempi allokointi. 3. Yritysten palvelut ulkomailla yhden luukun periaatteen mukaisesti.

Kahdella julkisin verovaroin ylläpidetyllä ulkomaanverkostolla on päällekkäistä hallintoa, erillisiä tiloja ja kaksi erillistä johtamisjärjestelmää. Tästä seuraa turhia kuluja ja ennen kaikkea epäselvää tulosjohtamista. Verkostojen yhdistäminen merkitsee byrokratian ja päällekkäisyyksien purkamista.

Jatkossa vienninedistämistä toteutetaan kullakin kohdemarkkinalla yhtenäisen tiimin voimin. Tämä parantaa palvelujen tehokkuutta. Näin suomalaisyritykset saavat parasta mahdollista tukea, olipa kyse kohdealueen geopoliittisesta asemasta, markkinasegmenttien analysoinnista tai paikallisten kontaktien löytämisestä.

Team Finland –työ on nimensä mukaisesti tiimityötä myös jatkossa. Painotan, että TF-uudistus ei tarkoita koko vienninedistämisen siirtoa TEM:n alaisuudesta ulkoministeriöön. Uudistus koskee ulkomaantoimintojen integrointia. Kotimaan vienninedistämistoiminnot pysyvät edelleen TEM:n vastuulla. Kokonaisuudessa tarvitaan saumatonta yhteistyötä kaikkien TF-kumppanien kesken.

Tässä yhteistyössä meitä kaikkia vauhdittaa yhteinen tavoite Suomen vientimenestyksestä maailmalla.

Hyvät kuulijat,

Business Finlandin ulkomaantoimintojen integraation toimeenpanovaihe alkaa nyt ulkoministeriön johdolla. Business Finlandin ulkomaantoiminnot integroidaan suoraan ulkoasiainhallinnon rakenteisiin. Integraatiojohtajana on aloittanut apulaisosastopäällikkö Juha Pyykkö ulkoministeriön kansainvälisen kaupan osastolta.

Ulkomaanverkostoa koskevat budjettiresurssit on siirretty valtioneuvoston päätöksellä ulkoministeriön hallinnonalalle. Integraation toimeenpanovaiheen aikana ulkoministeriö ostaa tilapäisenä siltaratkaisuna BF:n ulkomaanverkon vienninedistämispalvelut Business Finlandin tuottamina, ja lopullinen integraatio toteutuu 1.1.2026 mennessä.

Siirtymävaiheen aikana keskitymme UM:n ja BF:n nykyisten yrityspalvelujen yhdistämiseen niin, että palvelut jatkuvat katkeamattomina yrityksille. Yhdistämisen jälkeen yrityspalveluja kehitetään edelleen vastaamaan asiakkaiden kysyntään. Tämä tehdään elinkeinoelämää ja sen järjestöjä kuullen.  

Erityisen tärkeää on fokusoida työ niin, että pystymme antamaan selkeän näkymän BF:n ulkomaantoiminnoissa työskenteleville kollegoille ja järjestämään henkilöstön työsuhteiden sujuvan siirtämisen tämän vuoden kuluessa. Arvostamme Business Finlandin henkilöstön osaamista ja haluamme pitää siitä kiinni.

Sekä ulkoministeriöllä että Business Finlandilla on paljon opittavaa toisiltaan, ja yhdessä olemme varmuudella enemmän. Organisaationa olemme avoin muutokseen ja oppimiseen. Toivotamme uudet kollegat ja uudenlaisen osaamisen lämpimästi tervetulleeksi. Kiitos.